Hraniční porucha osobnosti - Diagnóza

 

Emočně nestabilní porucha osobnosti, s kódovým označením F60.31 - hraniční typ.

Jak už bylo uvedeno v úvodu, hraniční porucha osobnosti se vyznačuje těmito kritérii (Praško): 

1. Narušená a nejistá představa o sobě samém, cílech a vnitřních preferencích, včetně sexuálních
2. Sklon k zaplétání se do intenzivních a nestálých vztahů, které často vedou k emočním krizím
3. Opakovaná nebezpečí a realizace sebepoškození
4. Chronické pocity prázdnoty
 

Diagnóza hraniční poruchy: 

Vzhledem k tomu, že jsem si nevěděla rady s určitými vnitřními stavy (úzkost, pocit vnitřní roztříštěnosti, depresivní nálady, nejistota, nestabilita, atd.), vyhledala jsem klinického psychologa s vírou, že by mi pomohl najít příčiny mých obtíží. Zde jsem dostala diagnózu - emočně nestabilní porucha osobnosti - hraniční typ (nebo-li hraniční porucha osobnosti, borderline, zkráceně HPO).
Určité rozštěpení jsem sama začala vnímat už o pár měsíců dříve, zároveň si toho začali všímat i lidé z okolí. Rozjela se tak kaskáda nepříjemných pocitů, protože jsem nabyla pocitu, že je se mnou něco vážného v nepořádku. Když jsem se dozvěděla "diagnózu", zpočátku jsem upadla do ještě větší beznaděje, sebelítosti, myšlenek, že nemám právo na štěstí, že do konce života budu vnitřně trpět.  
Až postupem času jsem zjistila, že mi tato diagnóza zároveň dala možnost podívat se na sebe z jiného úhlu pohledu a pochopit některé rysy mé osobnosti, které jsem do té doby považovala za zcela běžné a normální a proto mě ani nenapadlo se jimi zabývat. Začala jsem více studovat diagnózu "hraniční" uvědomovat si podobnost v určitých vzorcích chování i prožívání, začala jsem sledovat, jakým způsobem fungují mé obranné mechanismy, jakým způsobem dochází ke štěpením, projekcím i k vytváření celkové struktury osobnosti. 
 

Něco o mě:

Můj život byl od počátku zápasem s psychikou. To, co člověk zvládá běžně pro mě bylo překážkou - jako komunikovat s ostatními lidmi, zvládat "normální" lidské činnosti, jako je nakupování, najíst se před lidmi, zařizování běžných věcí atd.
 
Vznik hraniční poruchy se často připisuje traumatizujícímu dětství, nicméně mé dětství probíhalo spíše v poklidném duchu co se rodinného zázemí týká, přesto jsem měla velké problémy zařadit se do společnosti. 
Nebyla to pouze hraniční porucha osobnosti, která mě v životě limitovala, ale také - dnes již relativně dobře zvládnutá sociální fobie a s ní spojená neschopnost navazovat vztahy, později vyvinutá deprese, na kterou navázala panická porucha.  Hraniční porucha mi byla diagnostikována na konci roku 2014 (docela slušný výčet diagnóz, že ano?)
 
V následujících textech bych ráda prošla jednotlivé body a projevy HPO a podívala se na ně svým pohledem a nabídla možná řešení, které mi pomohla. Některá témata jsou pro mě zatím jen těžko uchopitelná, proto uvítám i názory ostatních čtenářů vycházejících z osobní zkušenosti.
 
 

Diskusní téma: Hraniční porucha osobnosti

Datum
Vložil
Titulek

HPO

Všichni jsme blázni, ale ne každý to ví :-)

Datum
Vložil
Titulek

HPO

Máte osobní zkušenost s hraniční poruchou osobnosti?

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.